Demineralizacja kości – co zrobić żeby ją spowolnić

Demineralizacja kości jest naturalnym procesem zachodzącym w starzejącym się organizmie. Szczytową masę kości uzyskujemy w wieku 20-25 lat. Przez kolejne ok. 10 lat utrzymuje się ona na stałym poziomie, a następnie dochodzi do stopniowej demineralizacji kości. Jest to proces nieunikniony, ale można go spowolnić.

Dlaczego kości tracą masę?

Układ szkieletowy człowieka rozwija się do około 20-25 roku życia. Do tego czasu kości rosną, nabierają masy i chłoną pierwiastki, stanowiące elementy budulcowe kośćca. 99% całego wapnia w organizmie znajduje się w kościach i stanowi on sporą część ich masy. W diecie młodego i dorosłego człowieka nie może zabraknąć wapnia oraz innych mikro i makroelementów niezbędnych do budowy kości.

Demineralizacja kości jest procesem polegającym na stopniowej utracie przez kości podstawowych minerałów: głównie wapnia i fosforu. Jedną z przyczyn demineralizacji jest niewystarczająca zawartość witaminy D, która wpływa na gospodarkę wapniową organizmu. Istnieją również inne przyczyny powodujące zwiększony ubytek składników mineralnych, m.in.: choroby, predyspozycje genetyczne oraz wiekowe, a także przyjmowanie niektórych leków np. glikokortykosteroidów.

Jak spowolnić demineralizację kości

Jak spowolnić demineralizację kości – przydatne wskazówki

Dieta bogata w wapń, witaminę D oraz inne składniki odżywcze. Każdy organ w naszym ciele i każda komórka wymagają dostarczenia energii oraz składników odżywczych. Dbanie o zbilansowaną, dobrze skomponowaną dietę, zgodną z tzw. Piramidą Żywienia, opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, jest podstawą do tego, by cieszyć się zdrowiem.

Dieta wpływa na absolutnie każdy aspekt funkcjonowania organizmu i nie można jej lekceważyć. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów, tłuszczów i białka jest tak samo niezdrowe, jak spożywanie zbyt małej ich ilości. Posiłki powinny być skomponowane tak, by dostarczały wszystkich niezbędnych składników. Nie może w nich zabraknąć warzyw, owoców oraz produktów zawierających wapń, który jest niezbędny do budowy kości.

Pamiętaj o aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie, a brak ruchu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, m.in. z osłabieniem siły mięśniowej, nadwagą, chorobami krążenia, a także z przyspieszoną demineralizacją kości. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na działanie całego organizmu, również na gęstość kości. U osób, u których kości tracą obciążenie np. z powodu choroby wymagającej długotrwałego leżenia w łóżku, dochodzi do ich osłabienia i ubytku tkanki kostnej.

Przebywaj na słońcu. Witamina D jest potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia oraz fosforu z układu pokarmowego i ma wpływ na mineralizację kości i ich masę. Niezbędne jest utrzymywanie jej prawidłowego poziomu we krwi (powyżej 30 ng/ml). Niestety u większości mieszkańców Europy Środkowej ten poziom jest zbyt niski. Witamina D w sposób naturalny jest wytwarzana w procesie syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieniowania UV-B. Dlatego zaleca się przebywanie na słońcu przynajmniej przez kilkanaście minut każdego dnia oraz dodatkową suplementację witaminy D szczególnie w miesiącach jesienno – zimowych.

 

Odstaw używki – duże ilości kawy, mocnej herbaty, alkohol oraz wyroby tytoniowe niestety nie działają dobrze na nasze kości. Nie dość, że wypłukują z organizmu związki mineralne, to jeszcze blokują ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Jeżeli chcesz mieć zdrowe kości, koniecznie rzuć palenie, ogranicz alkohol i zmniejsz spożycie kawy oraz herbaty – a zobaczysz, że wyjdzie Ci to na dobre. I to nie tylko dla Twoich kości, ale dla ogólnego samopoczucia.

Witamina D, a wchłanianie wapnia

Uzupełniaj braki w diecie – jeżeli nie możesz skomponować posiłków tak, by w całości pokrywały dzienne zapotrzebowanie na wszystkie mikro- i makroelementy, pamiętaj że warto je uzupełnić suplementami. Te jednak nie mogą być zamiennikiem diety, dlatego w pierwszej kolejności postaw na dobre jakościowo, zdrowe i smaczne jedzenie, a w dalszej na suplementy.

Wdrożenie tych kilku zasad może sprawić, że będziesz cieszyć się mocnymi i zdrowymi kośćmi w każdym wieku. Chociaż demineralizacja kości dotyczy każdego, to jednak stosując zasady zdrowego żywienia i aktywny tryb życia, można to zagrożenie znacząco zminimalizować.

Źródła:

  1. Janusz Bolanowski, Marek Bolanowski; „Znaczenie wapnia i witaminy D w profilaktyce i leczeniu osteoporozy”; Adv Clin Exp Med 2005, 14, 5, 1057–1062 ISSN 1230−025X