Podstawowym źródłem wapnia dla organizmu jest dieta, a dokładniej produkty żywnościowe bogate w ten pierwiastek.
Jednak ilość wapnia przyswojona przez organizm nie musi być równoznaczna z jego ilością zawartą w pożywieniu. W samym procesie metabolizmu wchłonięciu ulega jedynie ok. 20-40% dostarczonej z pożywieniem ilości. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy nie istnieją żadne czynniki ograniczające wchłanianie wapnia, a organizm jest zaopatrzony w odpowiednie ilości substancji wspierających wchłanianie wapnia.
Do głównych czynników zaburzających wchłanianie wapnia należą:
I. Niedostateczna podaż witaminy D
Przy zbyt niskim poziomie witaminy D wchłonięte może zostać tylko około 10% spożytego wapnia.
II. Dieta
W tym przede wszystkim:
- zawarte w niektórych warzywach i owocach kwasy uronowe, szczawiany, fityniany
- sód
- białko zwierzęce
- nadmiar tłuszczu
- błonnik
- alkohol
- kofeina – regularne picie jednej filiżanki czarnej kawy dziennie powoduje ubytek 2-3 mg Ca/dzień.
III. Styl życia
Na wchłanianie wapnia negatywnie wpływają:
- Stres,
- Palenie tytoniu,
- Niska aktywność fizyczna.
IV. Wiek
W okresie wzrostu organizm może zaabsorbować nawet do 75% spożywanego wapnia. W wieku 25 lat współczynnik wchłaniania obniża się do poziomu 20-30%, a po 35 roku życia wynosi już tylko 15%. Przyczyną ujemnego bilansu wapniowego może być zbyt niska podaż wapnia z dietą oraz upośledzone wchłanianie jelitowe. Znaczną utratę wapnia z układu kostnego (ujemny bilans wapniowy) obserwuje się u osób starszych i kobiet w wieku pomenopauzalnym. Wraz z wiekiem narasta również oporność jelitowych receptorów dla witaminy D, co zmniejsza efektywność wchłaniania, maleją również możliwości produkcji tej witaminy w skórze. Niesprzyjająca jest również niska świadomości suplementacji witaminy D i magnezu w Polsce. Obie substancje wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kości, a obecność witaminy D w diecie jest niezbędna, aby organizm miał szansę pokryć dziennie zapotrzebowanie na wapń. Magnez też pomaga we właściwym funkcjonowaniu kości i mięśni.
Z tego względu warto rozważyć dodatkową suplementację wapnia, dbając także o odpowiedni poziom witaminy D, niezbędnej do wchłaniania i metabolizmu wapnia. Na rynku dostępne są suplementy diety, które w swoim składzie zawierają obydwie te substancje – należą do nich np. VITRUM Calcium 1250 + VITAMINUM D3 i VITRUM Osteo (dodatkowo wzbogacony w magnez).