Każdy chciałby móc pochwalić się pięknym, zdrowym i białym uśmiechem, ale nie każdemu jest to dane. Dlaczego? O zęby trzeba dbać, i to już od dzieciństwa. Jakie nawyki mogą negatywnie wpływać na stan zębów?
Rzeczy, które robisz codziennie, a nawet nie zdajesz sobie sprawy z ich szkodliwości
Wszyscy mamy pewne nawyki i zwyczaje, które rutynowo wykonujemy, nie zastanawiając się nad ich wpływem na zdrowie. Dbanie o zęby zazwyczaj sprowadza się do prostego szczotkowania, czasami połączonego z używaniem nici dentystycznej lub płynu do płukania ust. Nie zwracamy jednak uwagi na to, jak to robimy, a to jeden z podstawowych błędów. Mycie zębów też może zaszkodzić. Ale jak to, zapytasz?
Nieprawidłowe mycie zębów
Bardzo mocne i zbyt częste szorowanie szczoteczką o nieodpowiedniej twardości, zwłaszcza pastami wybielającymi o ściernych właściwościach, może prowadzić do zniszczenia szkliwa, powstawania ubytków oraz nadwrażliwości. Twarda szczoteczka rani dziąsła, co z kolei może prowadzić do paradontozy i wypadania zębów.
Nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną przyniesie więcej szkód niż pożytku. Zbyt mocne nitkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i stanów zapalnych. Prawidłowe nitkowanie powinno przebiegać delikatnym, zygzakowatym ruchem pomiędzy zębami, starając się nie uszkodzić dziąseł.
Spożywanie pokarmów o niskim pH i… mycie zębów bezpośrednio po ich zjedzeniu
Dla szkliwa szkodliwe są nie tylko słodycze, ale również produkty o niskim pH, zwłaszcza napoje gazowane, energetyki, herbaty ziołowe i owocowe, soki owocowe, kawa, wino, a także kwaśne owoce: grejpfruty, pomarańcze, cytryny. Kwaśne produkty sprzyjają niszczeniu szkliwa, mogą też być powodem powstawania nadżerek w dziąsłach.
Kwas jest neutralizowany przez ślinę w ciągu kilkunastu minut, dlatego bardziej szkodliwe jest podjadanie/popijanie przez cały dzień, niż jednorazowy posiłek. To nie znaczy, że należy z takich produktów rezygnować, w końcu owoce są zdrowe, ale lepiej zjeść je do posiłku niż sięgać po nie co paręnaście minut.
Bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych pokarmów powinno się zrezygnować z mycia zębów, ponieważ rozmiękczone pod wpływem kwasów szkliwo jest bardziej podatne na ścieranie. Zaleca się przepłukać jamę ustną płynem do ust, a ze szczotkowaniem odczekać godzinę.
Zbyt mało wapnia w diecie
Gdybyśmy zapytali, ile osób pamięta o tym, by w diecie znalazła się odpowiednia ilość wapnia w postaci produktów spożywczych, pewnie większość wzruszyłaby ramionami. Rzadko bowiem mamy czas i ochotę na dokładne wyliczanie proporcji witamin i minerałów w produktach spożywczych. Przy prawidłowej, zróżnicowanej diecie nie ma potrzeby wyliczania dawki spożytych witamin i minerałów. Trzeba tylko pamiętać, że wapń jest niezwykle ważny dla zdrowych zębów i kości i dbać o to, by na talerzu znajdowały się produkty spożywcze bogate w ten minerał.
Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie zaleca, aby dzienne spożycie wapnia wynosiło 600-1000 mg u dzieci w wieku 1-10 lat oraz 1200 mg u dzieci powyżej 10 r.ż., młodzieży i dorosłych.
1200 mg wapnia znajduje się w: 4 szklankach mleka, 3 szklankach jogurtu, 4,5 szklankach kefiru / maślanki, 1,2 kg twarogu, 2 kg brukselki, 360 g sardynek w oleju. Dla pewności, czy dostarczamy odpowiednią ilość wapnia, warto go suplementować preparatami wapnia o dużej biodostępności.
Jedzenie twardych cukierków i landrynek
Słodycze w postaci cukierków do ssania mają to do siebie, że uwalniają cukier przez długi czas, przez co zęby narażone są na działanie bakterii lubujących się w słodkim środowisku, a rozgryzając landrynkę można uszkodzić ząb.
Częste wizyty na basenie
Chociaż warto chodzić na basen, gdyż jest to zdrowy rodzaj aktywności fizycznej, pamiętajmy, że chlor zawarty w wodzie niszczy zęby. Wysokie stężenie chloru może prowadzić do przebarwień i erozji szkliwa. Osoby, które często chodzą na pływalnię powinny pamiętać o przepłukaniu jamy ustnej czystą wodą, a najlepiej o umyciu zębów po wyjściu z basenu.
Czynników negatywnie wpływających na zęby jest więcej, ale zebrane tutaj stanowią największe zagrożenie przez to, że często nie zwracamy na nie uwagi. Są to jednak procesy powolne, które muszą przebiegać całymi latami. Stosując się do zaleceń stomatologów, oraz pamiętając o odpowiedniej ilości wapnia w diecie, zachowasz zdrowy uśmiech przez długie lata, również na starość.