Wapń występuje pod różnymi postaciami, i w zależności od formy podania jest lepiej lub gorzej przyswajalny. Teoretycznie to ten sam pierwiastek, w praktyce występuje pod postacią węglanu, chlorku, cytrynianu, mleczanu i jeszcze kilku innych związków.
Jak pozyskiwany jest wapń?
Form wapnia jest wiele i różnią się między sobą przyswajalnością. Węglan wapnia CaCO3 pozyskiwany jest m.in. z muszli morskich zwierząt, skorupek jaj czy mączki kostnej.
Węglan wapnia jest ceniony przede wszystkim za wysoką zawartość samego wapnia, jest to aż 40%, podczas gdy inne formy mają go zdecydowanie mniej. Zawartość wapnia nie jest jednak równoznaczna z biodostępnością. Dlatego wybierając suplementy należy zwracać uwagę na pochodzenie wapnia, gdyż bardzo duże znaczenie mają jego właściwości organoleptyczne i przyswajalność. Powyższymi cechami charakteryzują się preparaty wapnia pozyskiwane z muszli ostryg morskich.
Co ma wapń z muszli ostryg, czego nie mają inne źródła tego minerału?
Wapń pozyskiwany z muszli ostryg zawiera 37-39% wapnia pierwiastkowego, podczas gdy cytrynian wapnia zawiera go 21%, a glukonian tylko 9%. Dlatego też oprócz wysokiej zawartości samego wapnia w proszku z muszli ostryg, bardzo ważna jest jego przyswajalność.
Zalety wapnia naturalnego pochodzenia
Wysoka jakość wapnia z muszli ostryg wynika z faktu, iż jest on wbudowany w strukturę muszli, które wyławiane są z dna oceanów, tam gdzie jest krystalicznie czysta woda. To właśnie stamtąd wyławiane są muszle, które następnie są dokładnie oczyszczane i mielone, w ten sposób uzyskuje się proszek, którego głównym składnikiem jest węglan wapnia.
Związek ten jest przede wszystkim pochodzenia naturalnego. Oczywiście na późniejszym etapie proszek musi zostać dodatkowo oczyszczony, często zostaje wzbogacony o witaminę D, wspierającą przyswajanie Ca, a na końcu zostaje zamknięty w formie kapsułek lub tabletek, zapakowany i rozesłany do aptek i sklepów. Najbardziej wartościowe są preparaty czystego wapnia połączonego z witaminą D, z jak najmniejszą ilością dodatkowych substancji.
Dlatego, kiedy następnym razem zechcesz kupić jakiś suplement wapniowy, koniecznie sprawdź na etykiecie 3 informacje: jaki wapń wchodzi w skład produktu, skąd pozyskiwany jest ów związek i czy skomponowany jest z witaminą D, która znacząco wspiera wchłanianie wapnia z układu pokarmowego; pamiętajmy bowiem że zaledwie 20-40% Ca jest rzeczywiście wykorzystywana przez organizm.