Do głównych przyczyn niskiego poziomu wapnia w organizmie należą:
Dieta
Naturalnym źródłem wapnia dla organizmu jest spożywane przez nas pożywienie. Jednak badania wskazują, że współczesna dieta statystycznego Polaka nie zapewnia jej odpowiedniego poziomu – jest to spowodowane m.in. przez:
Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi ok. 1000 mg – należałoby zatem codziennie spożywać na przykład kilka szklanek mleka lub jogurtu.
Jednak, jak pokazują wyniki badań, tylko połowa Polek w wieku od 20 do 60 lat dostarcza do organizmu wraz z dietą odpowiednią ilość wapnia. Natomiast wśród kobiet w wieku pomiędzy 60 i 80 lat, aż 74% nie realizuje norm spożycia na wapń!
Na poziom wapnia we krwi, oprócz odpowiedniej jego porcji w diecie, wpływa również sposób jego przyswajania. Ogromny wpływ na ten proces ma szereg czynników i substancji – w tym na przykład:
- sól,
- kofeina – znajdująca się np. w kawie, napojach typu cola,
- alkohol,
- ilość błonnika w diecie,
- nadmiar szczawianów w diecie znajdujących się m.in. w rabarbarze, szczawiu, szpinaku, orzechach, kakao, herbacie, kawie.
Niedostateczna podaż wapnia z pożywieniem może być także wynikiem stosowania różnego rodzaju diet odchudzających oraz eliminacyjnych – np. związanych z niemożnością spożywania mleka i jego przetworów.
Styl życia
Na poziom wapnia w organizmie ma także wpływ szereg czynników związanych ze współczesnym stylem życia, między innymi:
- stres,
- obniżona aktywność fizyczna,
- palenie papierosów,
- częste stosowanie antybiotyków.
Substancje wspierające działanie wapnia
Niedostateczny poziom wapnia we krwi może wynikać także z niewystarczającego spożycia substancji i składników wpływających na jego przyswajalność – przede wszystkim witaminy D i magnezu. Obie substancje wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kości, a dodatkowo witamina D wspomaga wchłanianie i wykorzystanie wapnia, pomaga w utrzymaniu jego prawidłowego poziomu we krwi oraz wspiera utrzymanie zdrowych kości i zębów.
Z tego względu, aby organizm miał szansę pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, dieta powinna być bogata także w witaminę D. Eksperci zauważają jednak, że w Polsce skala spożycia tych składników jest zbyt niska.
Niska świadomość społeczna i niska popularność suplementacji
Świadomość odpowiedniego spożycia wapnia oraz jego wpływu na funkcjonowanie organizmu jest w Polsce stosunkowo niewielka. Odpowiedni poziom tego składnika możliwy jest przez stosowanie zrównoważonej i zróżnicowanej diety. Wyniki polskiego badania EPOLOS wskazują na fakt, że 74% kobiet w wieku 60-80 lat nie przyjmuje z dietą zalecanej ilości wapnia.
Sposobem na uzupełnienie diety jest stosowanie suplementacji – jednak suplementacja diety specjalnymi preparatami bogatymi w wapń jest w Polsce nadal mało popularna.
Demineralizacja kości związana z wiekiem
Wraz z wiekiem następuje naturalny, stopniowy proces demineralizacji kości. U osób po 40. roku życia zauważa się stopniowe zmniejszanie się masy kości, a tym samym ich osłabienie i większą podatność na urazy. W tym wieku dla mocnych kości ważne jest uzupełnianie poziomów wapnia i witaminy D w codziennej diecie oraz aktywny i zdrowy styl życia, które spowolniają te naturalne procesy.
Również zmiany w organizmie kobiet w wieku okołomenopauzalnym znacząco wpływają na poziom wapnia oraz stan kośćca.