Odpowiednie spożycie witaminy D, wapnia, i magnezu wpływa nie tylko na wytrzymałość mechaniczną kości, ale także na stan układu mięśniowego. Na mięśnie działają korzystnie również białko i potas.
W okresie wzrostu organizm może zaabsorbować nawet do 75% spożywanego wapnia. W wieku 25 lat współczynnik wchłaniania obniża się do poziomu 20-30%, a po 35 roku życia wynosi już tylko 15%. Przyczyną ujemnego bilansu wapniowego może być zbyt niska podaż wapnia z dietą oraz upośledzone wchłanianie jelitowe.
Ilość wapnia dostarczanego wraz z pożywieniem nie jest zatem równoznaczna ilości, którą faktycznie wchłania organizm. Na proces ten negatywnie wpływa także niski poziom witaminy D w organizmie – badania wykazują, że aż 90% Polaków wymaga suplementacji witaminą D! Przy niskim poziomie tej witaminy wchłonięte może zostać tylko około 10% spożytego wapnia.
Z tego względu warto rozważyć dodatkową suplementację tego pierwiastka, dbając także o odpowiedni poziom witaminy D, niezbędnej do wchłaniania i metabolizmu wapnia.